U Jutarnjem programu TV prva, gostovola je dr Svetlana Stanišić. Pričala je o temi koja zanima najviše ljudi, a to je holesterol.
-U fitnes populaciji je veoma popularno izbjegavati žumance, pa prave omlet od bjelanaca koji ima jako malo kalorija. Međutim, u žumancetu se nalaze veoma korisne materije. Meso, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi su biološki jako vrijedne namirnice. Možemo živjeti bez njih, ali su veoma korisne. Postoje druge strategije koje se primjenjuju prije nego što dođemo do toga da izbacimo meso”, kaže doktorka i navodi četiri strategije koje bi trebalo da primijenimo kako bismo držali holesterol pod kontrolom.
– Prva je uvođenje biljnih vlakana, što znači da za doručak, na primjer, jedemo ovsenu kašu. Ali ne onu gotovu, već kupimo ovsene pahuljice, razmutimo u mlijeku i prokuhamo. Ovas ima betaglukan koji je odličan za spriječavanje recikliranja holesterola u tijelu i smanjenje njegovog preuzimanja.”
Sljedeće vrste namirnica čiji unos treba da povećamo u borbi sa holesterolom su mahunarke, sjemenke, lješnici, orasi i bademi.
-To je druga strategija. Lješnici, orasi i bademi su izvori fitosterola koji je biljna vrsta holesterola. On se takmiči sa holesterolom u crijevima oko preuzimanja. To je druga stvar koju treba da povećamo.”
IZBJEGAVANJE MARGARINA
“Treća strategija je izbjegavanje margarina. To je ono kad ljekari kažu da izbacite slatkiše. Ljudi misle da je to zbog šećera, ali nije. Tu su kremovi, raznorazne napolitanke i slično, na njima piše hidrogenizovana palmina mast ili hidrogenozovano biljno ulje. To je sve margarin. On jako podiže holesterol, bez obzira što ga reklamiraju kao namirnicu koja ga ne sadrži. Otprilike šest puta više podiže nivo holesterola nego maslac. Zato su domaći kolači bolji, jer se prave sa maslacom.”
BIJELI LUK U KAPSULAMA, DA LI NE
“Četvrta strategija je da uvedemo namirnice koje su jako dobre za holesterol, na primjer, bijeli luk , maslinovo ulje, plava riba… Mogu da se uzimaju i suplement”, kaže doktorica i upozorava da ne treba pretjerivati sa suplementima fitosterola jer oni mogu da imaju štetno dejstvo ako se uzimaju u velikoj mjeri.
“Isto, postoje suplementi bijelog luka na kojima piše da ne izazivaju zadah. Ako suplement ne izaziva zadah, on nije djelotvoran. Nemojte bacati pare”, napominje dr Stanišić.